Haberler

FOÇA TARİHİNE BİR BAKIŞ - 27 Haziran 2017

Hatice Foçalı Yılmaz’ın ‘‘Foça’ya İz Bırakanlar’’ isimli yağlıboya resim sergisi, Foça’nın 1913-1920 yıllarına tanıklık ediyor…

FOÇA TARİHİNE BİR BAKIŞ

Yüksek Mimar Hatice Foçalı Yılmaz’ın ‘‘Foça’ya İz Bırakanlar’’ isimli resim sergisi Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide, Fransız Arkeolog Felix Sartiaux’nun 1913-1920 yılları arasında Foça’da çektiği belgesel fotoğraflardan esinlenilerek yapılan 19 yağlıboya tablo yer alıyor.

Foça’nın antik tarihinin ilk ortaya çıkışının, ilk anlarını ortaya koymak istediğini belirten Hatice Foçalı Yılmaz; ‘‘Fotoğraflarından yararlandığım Felix Sartiaux, 1913-1920 yılları arasında görevli olarak geldiği Foça’da, ilk arkeolojik kazıları başlatan ve belgeleyen, Demiryolu Mühendisi ve Arkeolog Fransız uyruklu kişidir. Bu fotoğraflar belgesel nitelik taşıdığı için, özüne bağlı olarak, anlamı değiştirmeden yağlıboya resim tekniğiyle anlatmaya çalıştım. Yaklaşık 100 yıldır zaman zaman arkeolojik kazıların yapıldığı Foça’da, son 25 yıldır sürekli yürütülen kazılarla antik Foça yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Umarım ki, Foça’nın tarihsel değerlerini ve bugününü, havasının tüm yaşayanlarla birlikte soluyarak ve bozmadan gelecek kuşaklara aktarılmasına yardımcı olurum. Foça tarihini ve tarihi kişilerini araştırarak, resimlerimle anlatmaya devam edeceğim’ dedi.

Foça Belediye Başkan Vekili Beyhan Türker, sergi dolayısıyla Hatice Foçalı Yılmaz’ı tebrik etti.

‘‘Foça’ya İz Bırakanlar’’ isimli sergisinin estetik bir duyum ve kıymetli bir çaba olduğunu belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Hatice Foçalı Yılmaz’a teşekkür etti.

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’ndeki sergi, 3 Temmuz 2017 Pazartesi gününe dek açık kalacak.

Hatice Foçalı Yılmaz

1953 İzmir Menemen doğumlu, Foçalı Yüksek Mimar Hatice Foçalı Yılmaz, küçük yaşlarında içini saran resim yapma heyecanını, son 6 yıldır Resim Heykel Müzesi ve Cemal Varol Atölyesi’nde devam ettirerek, muhtelif karma sergilere katıldı. Sanatçı, geçmiş dönemde Foça Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde görev yaptı. ‘‘Foça’ya İz Bırakanlar’’ isimli çalışması ilk kez, 16-31 Mart 2017 tarihlerinde, İzmir Mimarlık Merkezi’nde sergilenmişti. Bu ilk sergiyi ziyaret eden Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve eşi Derya Demirağ, sanatçıyı tebrik etmişti.