Haberler

KOVİD-19 ve RAMAZAN AYI TEDBİRLERİ - 27 Nisan 2020

KOVİD-19 ve RAMAZAN AYI TEDBİRLERİ

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan enfeksiyon kontrol yöntemleri kapsamında; Koronavirüs (Kovid-19) hastalığının seyri ve bilimsel gelişmelere göre, Ramazan ayında alınması gereken tedbirler de güncellenmiştir.

Foça Belediye Başkanı
FATİH GÜRBÜZ

*Oruç tutmayı düşünen 65 yaş üstü veya diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalığı olanlar hekimlerine danışarak karar vermelidir. Oruç tutmanın Kovid-19 enfeksiyon riskini arttırdığıyla ilgili çalışma bulunmuyor. Kovid-19 hastaları da diğer hastalıklarda olduğu gibi bu konuda hekimlere danışmalıdır.

*Çok sayıda insanın bir araya gelmesi ve sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle ramazanda yapılan etkinlikler, eğlenceler, fuar ve çarşı faaliyetleri ile türbe ziyaretleri yapılmamalıdır. Bu konuda televizyon ve sosyal medya araçlarının desteği ile faaliyetler yapılmalıdır.

*Salgın devam ettiği sürece izolasyon kurallarına göre başkalarıyla temastan kaçınılmalı, bu doğrultuda akraba, komşu ve dostlarla beraber evde iftar yemekleri düzenlenmemelidir.

*Camiler kapalı olduğu için teravih namazları, mukabeleler ve dualar gibi ibadetleri herkes kendi evinde yapmalıdır. Bu faaliyetler için televizyon, radyo, dijital ve sosyal medya gibi platformları kullanarak sanal alternatifler oluşturulabilir. Ev, apartman, bahçe, site ya da mahalle gibi yerlerde toplu ibadetler yapılmamalıdır.

*İbadetler sırasında kullanılan seccade, teşbih gibi malzemeler kişiselleştirilmeli ve herkes kendisine ait malzemeyi kullanmalıdır.

*Ramazan ayı boyunca yapılacak zekat, sadaka, fitre, bağış gibi her türlü ayni ve nakdi yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esnasında maske takılmalı ve sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.

*Evden çıkmanın zorunlu olduğu durumlarda kişilerle temasta en az 1 metrelik sosyal mesafe korunmalı, maskeler uygun şekilde kullanılmalı, tokalaşmadan kaçınılmalı ve uzaktan selamlama yapılmalıdır.

*Ekmek ve pide alma sıralarında maske takılmalı ve en az 1 metre aralıkla durulmalıdır.